Kruja mbipopullohet nga turistët në fundjavë

Qyteti i Krujës, pak kilometra larg kryeqytetit Tiranës vizitohet çdo ditë nga turistë vendas dhe të huaj. Ndërsa fundjava është e mbipopulluar.

Ajo çka tërheq më së shumti vëmendjen e tyre është kalaja e Krujës, ku gjendet muzeu i Heroit Kombëtar, Skenderbeut,  pazari karakteristik, ku shpaloset e gjithë trashëgimia kulturore e zonës dhe mjeshtëria e artizaneve të këtij qyteti.

Këtë vit pritet numri i  vizitorëve të kapërcejë parashikimet, falë edhe jehonës që i është bërë Shqipërisë nga mediat ndërkombëtare.

Në 4 mujorin e parë të këtij viti, Muzeun Historik të Krujës e kanë vizituar 27.931 vizitorë, ndërsa vetëm në muajin prill 14.294 të tillë,  më shumë se dyfishi i vizitorëve,  krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023. Në muajn prill muzeu është vizituar nga 8005 turistë të huaj dhe 6289 vendas.

Turistët e huaj janë në përqindje më të madhe nga Italia, Gjermania, SHBA, Spanja, Polonia.

 

Të ngjajshme

AlbanianBosnianEnglishGermanTurkish

Tjera nga rubrika