December 15, 2018
Adolf Hitler

Adolf Hitler

Ky është personaliteti më i famshëm tek fëmijët gjermanë

Botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel është më e njohur mes nxënësve gjermanë se sa Adolf Hitleri, sipas një anketimi të zhvilluar sot. Instituti Amsterdam për Studimet Gjermane pyeti rreth ...
Read more Comments Off on Ky është personaliteti më i famshëm tek fëmijët gjermanë

Vetura e Hitlerit del në ankand

Tech
Një Mercedes i vitit 1939 që është porositur dhe përdorur nga Adolf Hitleri deri në vitin 1945 do të dalë në ankand në 17 janar. Sipas organizatës “Worldwide ...
Read more Comments Off on Vetura e Hitlerit del në ankand

Ja si Hitleri kishte planifikuar ta shkatërroj Moskën dhe qytetin ta shndërroj në liqe

Kulturë
Adolf Hitler ka pasur shumë ide radikale të cilat do ti bënte në rast që do ta fitonte Luftën e Dytë Botërore. Hitleri kishte për qëllim që, sapo ...
Read more Comments Off on Ja si Hitleri kishte planifikuar ta shkatërroj Moskën dhe qytetin ta shndërroj në liqe

Truproja tregon për minutat e fundit të Hitlerit dhe urdhrin e tij pak para vdekjes

Botë
Truproja personali Hitleri ishte i pari që pa mbi trupin e tij të pajetë. Ai ka përshkruar me detaje minutat e fundit të jetës të diktatorit fashist dhe ditët e ...
Read more 0

Brekët e Hitlerit shiten në ankand për 7 mijë dollarë

Kuriozitete
Një palë të brendshme të Adolf Hitlerit janë nxjerr në një ankand në SHBA dhe janë shitur për 7 mijë dollarë. Të brendshmet që ishin ruajtur në mënyrë ...
Read more 0

Hapet dokumenti sekret i CIA-s: Adolf Hitleri nuk e vrau vetën në bunker

Botë Kryesore
Dokumentet nga të cilat është hequr etiketa ‘konfidenciale’ tregojnë se në vitin 1955, informatori i tyre mburrej për një takim që kishte me Adolf Hitlerin dhe fotografitë e ...
Read more 0

Ja si Hitleri e befasoi Stalinin para 76 viteve

Botë
Gjermania naziste në vitin 1941, pikërisht më 22 qershor, fillon pushtimin e Bashkimit Sovjetik. Lideri sovjetik, Joseph Stalin, befasohet nga sulmi i papritur i forcave të Adolf Hitlerit. ...
Read more 0