October 16, 2018
Beogradi

Beogradi

Juncker: Beogradit dhe Prishtinës i takon të përcaktojnë karakterin e marrëveshjes

Lajme
Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, porositi sonte se BE nuk mund të pranojë në radhët e veta vendet, të cilat nuk kanë zgjidhur kontestet territoriale. Juncker, pas ...
Read more Comments Off on Juncker: Beogradit dhe Prishtinës i takon të përcaktojnë karakterin e marrëveshjes

Vuçiq kërkon mbështetjen gjermane për kompromis ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës

Lajme
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sonte se vizita e tij në Berlin ka për qëllim që ai të dëgjojë nga kancelarja gjermane se çfarë mendon ajo për marrëdhëniet ...
Read more Comments Off on Vuçiq kërkon mbështetjen gjermane për kompromis ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës

Tajani: Jam këmbëngulës për nevojën e vazhdimit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës

Botë
Presidenti i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani, ka deklaruar se “Serbia është një shtet i madh i cili ka potencial për të qenë element i paqes dhe stabilitetit në ...
Read more Comments Off on Tajani: Jam këmbëngulës për nevojën e vazhdimit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës

Daçiç: Nuk mund ta pranoj që njohja e pavarësisë së Kosovës është çmimi i hyrjes sonë në BE

Kryesore Lajme Rajon
Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, tha se dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojë atëherë kur pala serbe do të marr informacione konkrete ...
Read more Comments Off on Daçiç: Nuk mund ta pranoj që njohja e pavarësisë së Kosovës është çmimi i hyrjes sonë në BE

Ministri serb kërcënon Prishtinën

Kryesore Lajme
Ministri i Tregtisë i Republikës së Serbisë, Rasim Lajiq, ka kërcënuar Prishtinën se do t’i ashpërsojë kundërmasat ndaj Kosovës nëse autoritetet në Prishtinë nuk e heqin taksën në ...
Read more Comments Off on Ministri serb kërcënon Prishtinën

BE: Nuk ka ndryshim në dialog pa pëlqimin e Beogradit dhe Prishtinës

Kryesore Lajme
Çdo ndryshim në formatet në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, duke përfshirë edhe përfshirjen e Shteteve të Bashkuara, duhet të mbështetet nga Serbia. “BE është një ndërmjetës në ...
Read more Comments Off on BE: Nuk ka ndryshim në dialog pa pëlqimin e Beogradit dhe Prishtinës

A po dorëzohet Serbia për Asociacionin në Kosovë?

Kryesore Lajme
Beogradi zyrtar po shkon drejtë dorëzimit sa i përket formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, sipas Marrëveshjes së Brukselit. Drejtori i zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq i ...
Read more Comments Off on A po dorëzohet Serbia për Asociacionin në Kosovë?

Serbia, sërish kërcnon! Kosova, mrizon!

Kryesore OP / ED
Shkruan: Fadil Maloku 1. Retorika e fundit serbe, rreth gatishmërisë për “t’u risakrifikuar, në altarin e “djepit, dhe Jerusalemit” serb (kështu e ka identifikuar ish politika millosheviqiane, Kosovën!), ...
Read more Comments Off on Serbia, sërish kërcnon! Kosova, mrizon!

‘BE do të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi’

Kryesore Lajme
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj vazhdimisht po kërkon përfshirjen e Amerikës në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Por ndaj kësaj kërkese kishte reaguar ministri i jashtëm serb, Ivica ...
Read more 0

Nobelistja gjermane në Beograd: Serbia i ka sjellë vuajtje vetvetës dhe të tjerëve

Lajme Rajon
Serbia i ka bërë zullume vetes dhe serbët duhet të jetojnë me këtë vërtetë. Ata i kanë sjellë vuajtje vetvetes dhe të tjerëve. Kështu ka deklaruar shkrimtarja e ...
Read more 0