October 18, 2018
Bosnja dhe Hercegovina

Bosnja dhe Hercegovina

Dodik: Bosnja nuk do ta njohë Kosovën

Kryesore Lajme
Kryetari i Republikës Serbe, Millorad Dodik, deklaroi sot se Bosnja dhe Hercegovina nuk do të pranojnë Kosovën si shtet, pasi për këtë, sipas tij, nuk ka konsensus. “Kjo ...
Read more Comments Off on Dodik: Bosnja nuk do ta njohë Kosovën

Dodik: Po të pyetej Sarajeva dhe Izetbegoviq të parët do ta pranonin pavarësinë e Kosovës

Kryesore Lajme
Presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik tha se ftesa e vetë-shpallur nga kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj se Bosnja dhe Hercegovina duhet ta njeh pavarësinë e Kosovës është ...
Read more 0

Haradinaj kërkon nga Bosnja dhe Hercegovina ta njohë pavarësinë e Kosovës

Kryesore Lajme
Haradinaj sugjeroi që procesi të fillojë me njohjen reciproke të dokumenteve në mënyrë që të lejojë qytetarët të lëvizin lirshëm, transmeton Kosova Post. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ...
Read more 0

Nënat e Srebrenicës sulmojnë presidenten kroate: Ishe mbretëreshë tani je sikur serbët

Kryesore Rajon
  Nënat e Srebrenicës i dërguan një letër presidentes kroate me rastin e deklaratave të saj të fundit mbi Bosnjën dhe Hercegovinën, transmeton Kosova Post. Ato kujtojnë deklaratat ...
Read more 0

Familjet në rajon në kërkim për më shumë se 10 mijë njerëz të zhdukur

Kryesore Lajme
Presidenti i Komisionit për Personat e Zhdukur të Serbisë pohon se 10,416 njerëz janë zhdukur që nga konflikti në ish-Jugosllavi, shkruan Al Jazeera, përcjell Kosova Post. Në të ...
Read more 0

Bëhen 21 vite që nga masakra e fundit e Radovan Karaxhiçit në Sarajevë

Kryesore Rajon
Nga pozicionet serbe, sot, 21 vjet më parë, në hyrje të Tregut të qytetit të Sarajevës në Rrugën Mula-Mustafa, është gjuajtur një granatë ku vdiqën 43 persona, transmeton ...
Read more 0