February 20, 2018
Gjermania

Gjermania

Gabriel: Ia kam bërë të qartë Serbisë, nëse do BE duhet ta njoh Kosovën

Kryesore Lajme
Kosova duhet të jetë e përgatitur për çështje jo të këndshme, që do ta presin gjatë këtij viti, ka qenë porosia e kryediplomatit gjerman, Sigmar Gabriel. Ai pas ...
Read more Comments Off on Gabriel: Ia kam bërë të qartë Serbisë, nëse do BE duhet ta njoh Kosovën

PyeongChang 2018, Gjermania kryeson me medalje të fituara

Sport
Në ditën e pestë të edicionit të 23-të të Lojërave Olimpike Dimërore, Gjermania deri më tani ka fituar shtatë medalje ari, dy argjendi dhe tri bronzi, duke e ...
Read more Comments Off on PyeongChang 2018, Gjermania kryeson me medalje të fituara

Merkel-it i hapet rruga për një mandat të radhës

Botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel përshëndeti sot perspektivën për një qeveri të qëndrueshme me socialdemokratët, një aleancë që i ka kushtuar shumë shtrenjtë, por që i ka hapur rrugën ...
Read more Comments Off on Merkel-it i hapet rruga për një mandat të radhës

Gjermania kërkon punëtorë nga jashtë, s’ka kush të kujdeset për të moshuarit

Botë
Në Gjermani po bëhet gjithnjë e më akut problemi i kujdesit shëndetësor për të moshuarit. Ende mund të mbushen boshllëqet me forca pune të ardhura nga jashtë. Por ...
Read more Comments Off on Gjermania kërkon punëtorë nga jashtë, s’ka kush të kujdeset për të moshuarit

Historia rrëqethëse e familjes shqiptare që do të dëbohet nga Gjermania

Rajon
Çifti shqiptar, Zeqir dhe Eduarda Çanka me shqetësim të madh janë duke pritur datën e 19 shkurtit të këtij, viti. Autoritetet gjermane kanë vendosur që asaj dite të ...
Read more Comments Off on Historia rrëqethëse e familjes shqiptare që do të dëbohet nga Gjermania

Sigmar Gabriel: Gjermania s’do ta zhvendosë ambasadën e saj në Kuds

Botë
Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, ka deklaruar se ambasada gjermane në Tel Aviv mund të zhvendoset në Kuds vetëm nëse palestinezët dhe izraelitët “arrijnë ...
Read more Comments Off on Sigmar Gabriel: Gjermania s’do ta zhvendosë ambasadën e saj në Kuds

Presidenti i Gjermanisë në Liban, vizita e parë nga një udhëheqës gjerman pas 120 vitesh

Botë
Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier mbërriti sot në Liban për një vizitë zyrtare, duke shënuar vizitën e parë të nivelit të lartë nga ana e Gjermanisë në këtë ...
Read more Comments Off on Presidenti i Gjermanisë në Liban, vizita e parë nga një udhëheqës gjerman pas 120 vitesh

Zotohet anëtari i lartë i partisë gjermane AFD , do të ndalë Islamin duke filluar që nga Bosfori në Stamboll

Botë
Një anëtar i lartë i partisë anti-islame Alternativa për Gjermaninë (AFD), u zotua se sapo të vijë në pushtet, partia e tij do të ndalë Islamin duke filluar ...
Read more Comments Off on Zotohet anëtari i lartë i partisë gjermane AFD , do të ndalë Islamin duke filluar që nga Bosfori në Stamboll

Gjermani u thotë qytetarëve të vet, mos udhëtoni në veri të Kosovës

Botë Kryesore Lajme
Pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq, Ministria e Punëve të jashtme e Gjermanisë ka paralajmëruar qytetarët gjermanë që udhëtojnë për në Kosovë apo ata që ndodhen në ...
Read more Comments Off on Gjermani u thotë qytetarëve të vet, mos udhëtoni në veri të Kosovës

Gabriel: Së bashku me Francën do të kemi parasysh interesat e sigurisë së Turqisë

Botë
Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel deklaroi se vendi i tij dhe Franca do të kenë parasysh interesat e siugurisë së Turqisë. Ai në një ...
Read more Comments Off on Gabriel: Së bashku me Francën do të kemi parasysh interesat e sigurisë së Turqisë