March 18, 2018
liberalizimi i vizave

liberalizimi i vizave

Dhurata Hoxha tregon se kur do të liberalizohen vizat

Kryesore Lajme
Kuvendi i Kosovës ende nuk ka caktuar ndonjë datë për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. ...
Read more Comments Off on Dhurata Hoxha tregon se kur do të liberalizohen vizat

Veseli: Liberalizimi i vizave do të ndodhë

Kryesore Lajme
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbledhjes së Kryesisë ka bërë të ditur se seanca për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi do ...
Read more Comments Off on Veseli: Liberalizimi i vizave do të ndodhë

‘PE do të bëjë rekomandimin për liberalizim të vizave’

Kryesore Lajme
Raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka mirëpritur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Malit të Zi, duke thënë se PE do të aktivizohet në liberalizimin ...
Read more Comments Off on ‘PE do të bëjë rekomandimin për liberalizim të vizave’

Deputeti i LDK-së: Politikanëve që kanë viza për vete e familjet e tyre, nuk u intereson lëvizja e lirë e qytetarëve

Kryesore Lajme
Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e sheh me skepticizëm punën e qeverisë aktuale për avansimin e Kosovës procesin e intergimeve evropiane dhe liberalizimin e vizave. Sipas tij brenga ...
Read more Comments Off on Deputeti i LDK-së: Politikanëve që kanë viza për vete e familjet e tyre, nuk u intereson lëvizja e lirë e qytetarëve

Hoxhaj: Pa liberalizim të vizave, dialogu nuk ka kuptim

Kryesore Lajme
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj,  po qëndron për vizitë në Strasbourg të Francës, ku ka zhvilluar takime të shumta me deputetë të Parlamentit Evropian. Në takimet me eurodeputetë, ...
Read more Comments Off on Hoxhaj: Pa liberalizim të vizave, dialogu nuk ka kuptim

Mos-liberalizimi i vizave, shkak mospajtimet pozitë-opozitë

Kryesore Lajme
Mospajtimet e skajshme dhe të thella ndërmjet pushtetit dhe opozitës, bënë që vendi ynë të mbetet pa liberalizim të vizave. Kështu është thënë sot në konferencën vjetore të ...
Read more Comments Off on Mos-liberalizimi i vizave, shkak mospajtimet pozitë-opozitë

Hoti: BE-ja ktheu luftimin e korrupsionit si kusht për liberalizim të vizave

Kryesore Lajme
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti ka kritikuar qeverinë aktuale duke thënë se që nga shpallja e pavarësisë, kjo është qeveria më e dobët që ka ...
Read more Comments Off on Hoti: BE-ja ktheu luftimin e korrupsionit si kusht për liberalizim të vizave

Çka premton Haradinaj për liberalizim?

Kryesore Lajme
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se Kosova brenda pak javëve do ta marrë lajmin për liberalizimin e vizave. Mirëpo, sipas tij, pas këtij lajmi ...
Read more Comments Off on Çka premton Haradinaj për liberalizim?

Lufta kundër korrupsionit, element i rëndësishëm për integrim në BE

Kryesore Lajme
Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, tha sot se lufta kundër korrupsionit është element shumë i rëndësishëm drejt rrugës për integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian. Ai këto komente ...
Read more Comments Off on Lufta kundër korrupsionit, element i rëndësishëm për integrim në BE

Veseli: Demarkacioni duhet të kalojë, Bashkimi Evropian të veprojë shpejt për vizat

Kryesore Lajme
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se marrëveshjen për shënjimin e kufirit me Malin e Zi duhet të kalojë, në mënyrë që të forcohet sovraniteti ...
Read more Comments Off on Veseli: Demarkacioni duhet të kalojë, Bashkimi Evropian të veprojë shpejt për vizat