October 15, 2018
NATO

NATO

Takohen gjeneralë të Rusisë dhe NATO-s në Baku

Botë
Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë ruse, Valery Gerasimov, dhe komandanti suprem i NATO-s, Curtis Scaparrotti, u takuan në Baku të Azerbajxhanit. “Ata biseduan për çështje që ...
Read more Comments Off on Takohen gjeneralë të Rusisë dhe NATO-s në Baku

Sekretari i NATO-s thirrje aleatëve për më shumë mbështetje ndaj Turqisë

Botë
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke vënë në dukje se NATO ka një prani serioze në Turqi për ta mbështetur atë, u ka bërë thirrje të ...
Read more Comments Off on Sekretari i NATO-s thirrje aleatëve për më shumë mbështetje ndaj Turqisë

‘Transformimi i FSK-së të bëhet mbi bazën kushtetuese’

Kryesore Lajme
Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha së bashku me komandantin e FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, të shoqëruar nga zyrtarët dhe eprorë të lartë të ministrisë dhe FSK-së, sot pritën ...
Read more Comments Off on ‘Transformimi i FSK-së të bëhet mbi bazën kushtetuese’

Komandanti i lartë i NATO-s: Në Ballkan po rritet ndikimi rus, në këtë rajon mund të kemi probleme

Kryesore Lajme
Komandanti i lartë i NATO-s, gjenerali amerikan, Curtis Scaparrotti, është shprehur i shqetësuar për shtimin e ndikimit të Rusisë në rajonin e Ballkanit, ku sipas tij, Shtetet e ...
Read more Comments Off on Komandanti i lartë i NATO-s: Në Ballkan po rritet ndikimi rus, në këtë rajon mund të kemi probleme

Presidenti Thaçi për mediat japoneze: Kosova do të jetë anëtare e OKB-së

Kryesore Lajme
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për televizion publik të Japonisë, “NHK”, dhe gazetën më të madhe, “Mainichi”, ka folur për dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës. ...
Read more Comments Off on Presidenti Thaçi për mediat japoneze: Kosova do të jetë anëtare e OKB-së

Finlanda do të ofrojë përkrahje për FSK-në

Kryesore Lajme
Në Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës ishte për një vizitë ambasadorja e Finlandës në Republikën e Kosovës, Pia Stjernvall e cila u prit nga ministri Rrustem ...
Read more Comments Off on Finlanda do të ofrojë përkrahje për FSK-në

Foggo: Transformimi FSK-së në Ushtri të Kosovës, duhet të bëhet në pajtim me reformat kushtetuese

Kryesore Lajme
Transformimi Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës, duhet të bëhet në pajtim me reformat kushtetuese, ka thënë komandantit i Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s ...
Read more Comments Off on Foggo: Transformimi FSK-së në Ushtri të Kosovës, duhet të bëhet në pajtim me reformat kushtetuese

Haradinaj: Anëtarësimi i Kosovës në NATO dhe në OKB, i rëndësishëm

Kryesore Lajme
Kryeministri Ramush Haradinaj, deklaroi sot se Kosova po përshpejton procesin e përmbushjes së Agjendës së Reformës Evropiane dhe të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me qëllim të përafrimit me ...
Read more Comments Off on Haradinaj: Anëtarësimi i Kosovës në NATO dhe në OKB, i rëndësishëm

Kancelarja gjermane: Greqia dhe Maqedonia pranë zgjidhjes së çështjes së emrit

Botë
Në asnjë çast në 10 vitet e fundit Greqia dhe Maqedonia nuk kanë qenë kaq pranë, për të arritur një zgjidhje të çështjes së emrit, deklaroi sot kancelarja ...
Read more Comments Off on Kancelarja gjermane: Greqia dhe Maqedonia pranë zgjidhjes së çështjes së emrit

Wesley Clark uron Kosovën: Të ardhmen e keni përpara

Kryesore Lajme
Një mesazh shumë i rëndësishëm për Kosovën në këtë jubile të pavarësisë  është edhe ai i ish komandanti suprem të NATO-s, Gjenerali Wesley Clark. Ai tha se popullin ...
Read more Comments Off on Wesley Clark uron Kosovën: Të ardhmen e keni përpara