October 16, 2018
OKB

OKB

Ambasadori francez: Prioritet, zgjidhja politike në Siri

Botë
Ambasadori francez në Kombet e Bashkuara, Franco Delatro tha sot se prioritetet e SHBA-së, Britanisë dhe Francës, të cilat sulmuan vendet e dyshuara siriane me armë kimike, duhet ...
Read more Comments Off on Ambasadori francez: Prioritet, zgjidhja politike në Siri

Kombet e Bashkuara i japin leje ekipit për të hetuar përdorimin e armëve kimike në Duma

Botë
Kombet e Bashkuara i kanë dhënë leje Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike, për të hetuar në Duma përdorimin e armeve kimike. “Kombet e Bashkuara dhanë lejet e ...
Read more Comments Off on Kombet e Bashkuara i japin leje ekipit për të hetuar përdorimin e armëve kimike në Duma

Ministri serb përmend mundësinë e anëtarësimit të Kosovës në OKB

Kryesore Lajme
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, nuk e përjashton mundësinë që Serbia të pajtohet me anëtarësimin e Kosovës në OKB. Shefi i diplomacisë serbe, në një intervistë për ...
Read more Comments Off on Ministri serb përmend mundësinë e anëtarësimit të Kosovës në OKB

Daçiq: Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Kryesore Lajme
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se nuk do të ketë ndryshim të marrëveshjes për Asociacionin. Gjatë një interviste për ‘Blic’, Daçiq ka theksuar se Serbia ...
Read more Comments Off on Daçiq: Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Sulmi kimik në Siri, Franca kërkon takim urgjent të KS-së në OKB

Botë
Dhjetëra njerëz raportohet se u vranë me armë kimike në qytetin rebel të Doumas të shtunën, dhe pas reagimeve kundër Presidentit të Sirisë, Bashar Al Assad, mësohet se ...
Read more Comments Off on Sulmi kimik në Siri, Franca kërkon takim urgjent të KS-së në OKB

Nimetz: Është e rëndësishme të krijohen marrëdhënie të mira midis Maqedonisë dhe Greqisë

Botë
Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara (OKB) për mosmarrëveshjen rreth emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Matthew Nimetz, theksoi se është e rëndësishme të krijohen marrëdhënie të mira ndërmjet dy ...
Read more Comments Off on Nimetz: Është e rëndësishme të krijohen marrëdhënie të mira midis Maqedonisë dhe Greqisë

OKB: Ka prova se ndaj muslimanëve të Arakanit është kryer gjenocid

Botë
Komisioneri i Lartë për të Drejtat e Njeriut pranë OKB-së, Zeid bin Ra’ad Zeid al-Hussein, duke reaguar për pretendimet e Mianmarit që ndaj muslimanëve të Arakanit nuk kanë ...
Read more Comments Off on OKB: Ka prova se ndaj muslimanëve të Arakanit është kryer gjenocid

Jahjaga në Angli, shpreh shqetësimet që OKB nuk pranon se në Kosovë ka pasur krime

Kryesore Lajme
Gjatë vizitës së saj në Angli, e ftuar nga Oxford Union Society për të mbajtur fjalim për lidershipin e gruas, ish-Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga u ...
Read more Comments Off on Jahjaga në Angli, shpreh shqetësimet që OKB nuk pranon se në Kosovë ka pasur krime

BBC: Gratë siriane kushtëzohen me marrëdhënie seksuale për të marrë ndihmat humanitare

Botë
Zëdhënësi i BBC tha se njerëzit që ndihmuan në emër të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera në Siri i kishin kushtëzuar me marrëdhënie seksuale gratë siriane ...
Read more Comments Off on BBC: Gratë siriane kushtëzohen me marrëdhënie seksuale për të marrë ndihmat humanitare

Kanadaja kërkon zbatimin e menjëhershëm të vendimit për armëpushim në Siri

Botë
Kanadaja kërkon zbatimin e menjëhershëm të vendimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim humanitar në Siri. Në njoftimin me shkrim të publikuar nga Ministrja e Punëve ...
Read more Comments Off on Kanadaja kërkon zbatimin e menjëhershëm të vendimit për armëpushim në Siri