17 January, 2019 14:58
Spanja

Spanja

‘Portugalia dhe Spanja favorit për titullin e kampionit botëror’

Sport
Portugalia dhe Spanja janë favorit për të fituar titullin e kampionit të botës në kampionatin që do të mbahet vitin e ardhshëm në Rusi, tha Luis Figo, dikur ...
Read more Comments Off on ‘Portugalia dhe Spanja favorit për titullin e kampionit botëror’

Favoritët për titullin e kampionit botëror sipas Figos

Sport
Portugalia dhe Spanja janë favorit për të fituar titullin e kampionit të botës në kampionatin që do të mbahet vitin e ardhshëm në Rusi, tha Luis Figo, dikur ...
Read more Comments Off on Favoritët për titullin e kampionit botëror sipas Figos

Shpëtohen 500 migrantë nga 46 varka në Spanjë

Botë
Autoritetet spanjolle bënë të ditur se anijet e shpëtimit kanë shpëtuar rreth 500 migrantë të cilët tentuan që nga Afrika të arrijnë në Evrope duke kaluar Detin Mesdhe. ...
Read more Comments Off on Shpëtohen 500 migrantë nga 46 varka në Spanjë

Spanjën e presin kundërshtarë të frikshëm në “Kampionatin botëror 2018”

Sport
Spanja do të ketë një kundërshtar të fortë në grup në “Kampionatin botëror 2018”. “Marca” shkruan se Spanja do të për kundërshtar në grup Argjentinën e Lionel Messit ...
Read more Comments Off on Spanjën e presin kundërshtarë të frikshëm në “Kampionatin botëror 2018”

‘Zhvillimet në Katalonjë, negative në ekonominë spanjolle’

Botë
Bashkimi Evropian ka pranuar se zhvillimet në Katalonjë mund të kenë ndikim negativ në ekonominë spanjolle. Në parashikimet gjysmëvjetore, Komisioni Evropian deklaroi se ekziston rreziku që “zhvillimet e ...
Read more Comments Off on ‘Zhvillimet në Katalonjë, negative në ekonominë spanjolle’

‘Vështirë të përcaktohet kostoja e iniciativës së Katalonjës për pavarësi’

Botë
 Zëvendëskryetari i Shoqatës së Biznesmenëve Katalonjas, Carlos Rivadulla, në lidhje me pavarësinë e Katalonjës tha se mbi 2.000 kompani kanë braktisur Katalonjën gjatë këtij procesi. “Këto kompani nuk ...
Read more Comments Off on ‘Vështirë të përcaktohet kostoja e iniciativës së Katalonjës për pavarësi’

Gjykata Kushtetuese anulon shpalljen e pavarësisë së Katalonjës

Botë
Gjykata Kushtetuese në Spanjë anuloi vendimin e Parlamentit të Katalonjës më 27 tetor, për shpalljen e njëanshme të pavarësisë. Gjykata Kushtetuese e cila më 31 tetor pranoi kundërshtimin ...
Read more Comments Off on Gjykata Kushtetuese anulon shpalljen e pavarësisë së Katalonjës

‘Zgjedhjet do të sjellin epokë të re në Katalonjë’

Botë
Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, deklaroi se zgjedhjet e caktuara për muajin e ardhshëm në Katalonjë duhet të sjellin “epokë të re politike” në rajonin verilindor, të kthejnë jetën ...
Read more Comments Off on ‘Zgjedhjet do të sjellin epokë të re në Katalonjë’

Puigdemont kërkon ndihmë nga Evropa kundër gjyqësorit spanjoll

Botë
Ish presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Carles Puigdemont, ka kërkuar ndihmë nga Evropa kundër gjyqësorit spanjoll. Puigdemont, i cili ndodhet në Bruksel të Belgjikës bashkë me katër ...
Read more 0

Lirohen ish-lideri i Katalonisë Puigdemont dhe ministrat e tij

Botë
Presidenti i shkarkuar i rajonit spanjoll të Katalonjës, Carles Puigdemont dhe katër ministrat e tij të cilët iu dorëzuan policisë në Belgjikë u lanë të lirë me masa ...
Read more 0