November 14, 2018
Spanja

Spanja

Spanjë, protestat e femrave ‘paralizojnë’ trenat

Botë
Shërbimi hekurudhor në Spanjë do të jetë i paralizuar përgjatë Ditës Ndërkombëtare të Gruas, kur gratë protestojnë kundër pabarazisë gjinore. 300 trena nuk do të operojnë në 8 ...
Read more Comments Off on Spanjë, protestat e femrave ‘paralizojnë’ trenat

Spanja: Kosova mund të anëtarësohet në BE, vetëm si rajon i Serbisë

Kryesore Lajme
Madrid nuk heq dorë nga qëndrimi i saj se Kosova po bllokon eurointegrimin, shkruan “Novosti” dhe deklaron se Spanja do të pajtohet me anëtarësimin e Kosovës në BE, ...
Read more Comments Off on Spanja: Kosova mund të anëtarësohet në BE, vetëm si rajon i Serbisë

Lajme të këqija vijnë nga Brukseli,Spanja thotë se Kosova nuk është pjesë e procesit të zgjerimit (Dokument)

Kryesore Lajme
Në fillim të muajit shkurt, Komisioni Evropian do të paraqesë një Strategji për Ballkanin. Ndërsa në prill, Komisioni do të publikojë Raportin e Zgjerimit dhe Stabilizim-Asociimit, të cilin ...
Read more Comments Off on Lajme të këqija vijnë nga Brukseli,Spanja thotë se Kosova nuk është pjesë e procesit të zgjerimit (Dokument)

Puigdemont kërkesë Parlametit që të garantojë mos arrestimin e tij

Botë
Ish-udhëheqësi katalanas në mërgim, Carles Puigdemont i ka kërkuar parlamentit rajonal që të garantojë mos arrestimin e tij, për të marrë pjesë nesër në seancën inauguruese, ku ai ...
Read more Comments Off on Puigdemont kërkesë Parlametit që të garantojë mos arrestimin e tij

Qeveria spanjolle përpjekje për të ndaluar Puigdemont që të rimarrë drejtimin e Katalonisë

Botë
Qeveria spanjolle iu drejtua sot Gjykatës Kushtetuese për t’u përpjekur të pengojë indipendentistin Carles Puigdemont që ta sfidojë, duke u rizgjedhur president i rajonit të Katalonisë, pavarësisht mandat-arrestit ...
Read more Comments Off on Qeveria spanjolle përpjekje për të ndaluar Puigdemont që të rimarrë drejtimin e Katalonisë

Lideri katalonas kërkon kthimin në Spanjë, por pa rrezikuar të burgoset

Botë
Lideri katalanas, Carles Puigdemont kërkoi sot kthimin në Spanjë, por pa rrezikuar burgun, për të mbrojtur kandidaturën e tij në presidencën e Katalonisë, pavarësisht premtimit të Madridit për ...
Read more Comments Off on Lideri katalonas kërkon kthimin në Spanjë, por pa rrezikuar të burgoset

Konfirmohet, Spanja rrezikon pjesëmarrjen në Kupën e Botës

Sport
Spanja vazhdon “luftën e ftohtë” me FIFA pasi Federata Spanjolle e Futbollit ka konfirmuar pezullimin nga posti i presidentit për veteranin Angel Maria Villar. Kjo do të thotë ...
Read more Comments Off on Konfirmohet, Spanja rrezikon pjesëmarrjen në Kupën e Botës

Spanja thyen rekordin, vizitohet nga 82 milionë turistë

Botë
Spanja është vizituar vitin e kaluar nga 82 milionë turistë të huaj, me çka ka thyer rekordin për vitin e pestë radhazi. Bëhet fjalë për një rritje prej ...
Read more Comments Off on Spanja thyen rekordin, vizitohet nga 82 milionë turistë

Spanja kërcënohet nga FIFA për përjashtim nga Botërori i Rusisë

Sport
Spanja rrezikon të përjashtohet nga Botërori i Rusisë. Lajmi i bujshëm publikohet nga e përditshmja spanjolle “El Pais”. Sipas saj, në zyrat e Federatës Spanjolle të Futbollit ka ...
Read more Comments Off on Spanja kërcënohet nga FIFA për përjashtim nga Botërori i Rusisë

FIFA e kërcënon Spanjën me përjashtim nga Kupa e Botës, Italia…

Sport
Spanja mund të përjashtohet nga Kupa e Botës për shkak të aferës korruptive të njohur si “Villar affair”. E përditshmja “Marca” dhe El Pais raportojnë se FIFA mund ...
Read more Comments Off on FIFA e kërcënon Spanjën me përjashtim nga Kupa e Botës, Italia…