19 January, 2019 20:38
Taksa

Taksa

Veseli për taksën, Serbia duhet ta respektojë Kosovën si shtet i pavarur

Kryesore Lajme
Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, folur për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës,ndërsa ka theksuar se Serbia duhet të respektojë Kosovën si shtet të pavarur. ...
Read more Comments Off on Veseli për taksën, Serbia duhet ta respektojë Kosovën si shtet i pavarur

Kompromis për taksën

Ekonomi Kryesore
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë se masa e vendosur ndaj produkteve serbe nuk hiqet pa u eliminuar fillimisht arsyet për të cilat është vendosur ...
Read more Comments Off on Kompromis për taksën

Putin jep alarmin në Serbi: Taksa dhe FSK mund të destabilizojnë Ballkanin

Kryesore Lajme
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ndodhet për një vizitë zyrtare në Serbi, ndërsa është takuar me homologun serb, Aleksandër Vuçiç. Ai tha se autoritetet në Prishtinë morën disa ...
Read more Comments Off on Putin jep alarmin në Serbi: Taksa dhe FSK mund të destabilizojnë Ballkanin

Gashi: Do takohemi me përfaqësuesit e Bosnjës, por taksa mbetet në fuqi

Kryesore Lajme
Takimi me Bosnjë Hercegovinën në kuadër të CEFTA-s, nuk do të ndikoj në vendimin e qeverisë për taksën ndaj produkteve që vijnë nga ky vend. Sipas zëdhënëses së ...
Read more Comments Off on Gashi: Do takohemi me përfaqësuesit e Bosnjës, por taksa mbetet në fuqi

Haradinaj për vizitën e Hahn: Taksa ka të bëjë me njohjen nga Serbia, jo me agjendën evropiane

Kryesore Lajme
Taksa ka të bëjë me njohjen nga Serbia dhe jo me agjendën evropiane, atë për të cilën është palë komisioneri Johannes Hahn, tha kryeministri Ramush Haradinaj, raporton KosovaPost. Këto komente ...
Read more Comments Off on Haradinaj për vizitën e Hahn: Taksa ka të bëjë me njohjen nga Serbia, jo me agjendën evropiane

Malli nga Serbia dhe Bosnja që u lirua nga taksa 100 për qind arrin vlerën 2 milionë euro

Ekonomi Kryesore Lajme
Në mbledhjen e fundit, qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin me të cilin përjashtohen nga taksat mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina që janë importuar ...
Read more Comments Off on Malli nga Serbia dhe Bosnja që u lirua nga taksa 100 për qind arrin vlerën 2 milionë euro

Acarimi me Amerikën për taksën ndaj produkteve serbe

Kryesore Lajme
Sikurse Bashkimi Evropian (BE), edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) ditëve të fundit kanë kërkuar nga institucionet e Kosovës që ta largojnë sa më parë taksën. Analistët ...
Read more Comments Off on Acarimi me Amerikën për taksën ndaj produkteve serbe

Vendimi për taksën mbledhë Qeverinë Haradinaj

Kryesore Lajme
Para pak çastesh ka filluar Mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të diskutojë për shumë çështje e njëra ndër to do të jetë edhe shqyrtimi i ...
Read more Comments Off on Vendimi për taksën mbledhë Qeverinë Haradinaj

‘Bojkotoni prodhimet serbe, nëse pezullohet taksa’

Ekonomi
Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që pas kërkesës së SHBA-së për suspendim të taksës doganore ndaj produkteve të ...
Read more Comments Off on ‘Bojkotoni prodhimet serbe, nëse pezullohet taksa’

SHBA-ja kërkon pezullimin e menjëhershëm të taksës

Ekonomi Kryesore
Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk shohin ndonjë përfitim të Kosovës nga vendosja e taksës prej 100 për qind për mallrat serbe. Shteti që synon t’i japë vulë ...
Read more Comments Off on SHBA-ja kërkon pezullimin e menjëhershëm të taksës