December 15, 2018
UÇK

UÇK

Veteranët e luftës: Sot Kosovës iu shtua një datë e rëndësishme

Kryesore Lajme
Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka uruar qytetarët për krijimin e Ushtrisë. “Pas shumë përpjekjeve të popullit tonë në luftërat për liri, si ...
Read more Comments Off on Veteranët e luftës: Sot Kosovës iu shtua një datë e rëndësishme

Sot 20 vjet nga rënia e Mujë Krasniqit dhe 40 luftëtarëve të UÇK-së

Kryesore Lajme
Sot bëhen 20 vjet nga rënia heroike e komandantit të Brigadës 113 të Zonës Operative të Drenicës, Mujë Krasniqi – Kapuçi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij, në kufirin ...
Read more Comments Off on Sot 20 vjet nga rënia e Mujë Krasniqit dhe 40 luftëtarëve të UÇK-së

Edhe një ftesë e re nga Specialja dërgohet në Kosovë!

Kosovë Lajme
Kësaj radhe fjala është për ftesën dërguar Sabahajdin Cenës, ish-luftëtar i UÇK-së në Zonën e Pashtrikut. Cena këtë lajm e ka konfirmuar vetë nëpërmes një e-maili dërguar medieve. Sipas ...
Read more Comments Off on Edhe një ftesë e re nga Specialja dërgohet në Kosovë!

Aleksandër Vuçiq ka një paralajmërim të fundit për Ushtrinë e Kosovës (Video)

Kryesore Lajme Video
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se  Formimi i Ushtrisë së Kosovës është shqetësim për Serbinë. Gjithashtu ai ka theksuar se Prishtina po formon ushtrinë në kundërshtim ...
Read more Comments Off on Aleksandër Vuçiq ka një paralajmërim të fundit për Ushtrinë e Kosovës (Video)

Euronews për Ushtrinë e Kosovës: Do të ketë 98 milionë euro buxhet në vit, 5,000 trupa të armatosur dhe 3,000 rezervistë

Lajme
Kuvendi i Kosovës pritet që të premten të votojë projektligjet për transformimin e FSK-së në Ushtri. Dhe për këtë ngjarje tanimë janë duke raportuar edhe mediat prestigjioze evropiane ...
Read more Comments Off on Euronews për Ushtrinë e Kosovës: Do të ketë 98 milionë euro buxhet në vit, 5,000 trupa të armatosur dhe 3,000 rezervistë

Mbi dhjetë ftesa nga Specialja

Kryesore Lajme
Tashmë janë konfirmuar ftesat për intervistim nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, në kuadër të Gjykatës Speciale, për disa ish-komandantë dhe pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Vetëm ...
Read more Comments Off on Mbi dhjetë ftesa nga Specialja

Ftesat e Speciales sqarojnë se në çfarë cilësie po ftohen ish-ushtarët e UÇK-së

Kryesore Lajme
Avokati mbrojtës i Sami Lushtakut dhe Rrustem Mustafës – Remit, Arianit Koci ka thënë se ftesat e dërguara nga Zyra e Prokurorit të Specializuara e kanë të specifikuar ...
Read more Comments Off on Ftesat e Speciales sqarojnë se në çfarë cilësie po ftohen ish-ushtarët e UÇK-së

Haradinaj bashkëluftëtarëve: Kemi kaluar shumë vështirësi edhe këtë dhembje do ta kalojmë faqebardhë së bashku!

Kryesore Lajme
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar në lidhje me ftesat e fundit që iu janë bërë ish-eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Gjykata Speciale, ndërsa premtuar ...
Read more Comments Off on Haradinaj bashkëluftëtarëve: Kemi kaluar shumë vështirësi edhe këtë dhembje do ta kalojmë faqebardhë së bashku!

Gatishmëria për t’iu përgjigjur Speciales tregon për pafajësinë e komandantëve

Kryesore Lajme
Avokati Tahir Rrecaj beson në pafajësinë e ish-komandantëve të UÇK-së dhe në drejtësinë e Gjykatës Speciale. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë ...
Read more Comments Off on Gatishmëria për t’iu përgjigjur Speciales tregon për pafajësinë e komandantëve

Specialja pritet ta ‘trazojë’ skenën politik në vend

Kryesore Lajme
Aktivizimi i Speciales, pas ftesës së parë të bërë publike për Rrustem Mustafën – “Remin”, vlerësohet se do ta “trazojë” skenën politike në vend, pasi që shumë ish-udhëheqës ...
Read more Comments Off on Specialja pritet ta ‘trazojë’ skenën politik në vend