December 11, 2018
Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi Kryesore Lajme

Taksa 100 për qind, Serbia dhe Bosnja nuk marrin pjesë në konferencën e CEFTA-s

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon “Javën e CEFTA”-s. Sot bëhet hapja e organizimit “Java e CEFTA”-s, ku pritet të marrin pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, ...
Read more Comments Off on Taksa 100 për qind, Serbia dhe Bosnja nuk marrin pjesë në konferencën e CEFTA-s
Botë Ekonomi Kryesore

Goditje e madhe OPEC-ut; Katari tërhiqet nga organizata më e madhe në botë e naftës!

Katari definitivisht do të tërhiqet nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës – OPEC, që është organizatë e 15 vendeve që prodhojnë dhe eksportojnë naftë. Këto 15 vende ...
Read more Comments Off on Goditje e madhe OPEC-ut; Katari tërhiqet nga organizata më e madhe në botë e naftës!
Ekonomi Kryesore Lajme

Bankat rrisin çmimet për mirëmbajtje të llogarive

Disa banka komerciale që veprojnë në Kosovë, kohëve të fundit kanë shtrenjtuar tarifat për shërbime për klientët dhe bizneset, konkretisht tarifat në mirëmbajtjen e llogarive bankare. Tarifat për ...
Read more Comments Off on Bankat rrisin çmimet për mirëmbajtje të llogarive
Botë Ekonomi

Katari tërhiqet nga OPEC

Duke filluar nga Janari  2019 Katari nuk d o të jetë më anëtarë i organizatës botërore të naftës OPEC. Këtë gjë e bëri të ditur në një konferencë ...
Read more Comments Off on Katari tërhiqet nga OPEC
Ekonomi Lajme

Pacolli përplaset me ministrin e Jashtëm të Bosnjës, shkak vendosja e taksës

Ministri i Jashtëm i Bosnjës dhe Hercegovinës e ka akuzuar Kosovën për siç ka thënë “veprime skandaloze” për taksën 100%, të vendosur ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë ...
Read more Comments Off on Pacolli përplaset me ministrin e Jashtëm të Bosnjës, shkak vendosja e taksës
Ekonomi Kryesore Lajme

Borxhi publik i Kosovës hip në mbi një miliard euro

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar se borxhi publik në 2018 ka arritur në 1.08 miliardë euro, që është për 11.9 për qind më i ...
Read more Comments Off on Borxhi publik i Kosovës hip në mbi një miliard euro
Ekonomi Lajme

Lajm i madh, pritet të hapen 1500 vende pune në Prizren

1500 vende të reja të punës priten të hapen në Prizren me ndërtimin e qendrës së re tregtare “Galeria Shopping Mall” dhe i gjithë investimi kap vlerën mbi ...
Read more Comments Off on Lajm i madh, pritet të hapen 1500 vende pune në Prizren
Ekonomi Kryesore

Euro afër nivelit më të ulët në 11 vite

Monedha e përbashkët europian është zhvlerësuar për kundrejt lekut duke arritur pranë nivelit më të ulët të këmbimit në 11 vjet. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës ...
Read more Comments Off on Euro afër nivelit më të ulët në 11 vite
Ekonomi Kryesore

Shala jep ‘besën’: Derisa të jem ministër produktet ‘Kosova Metohi’ nuk do hyjnë në Kosovë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka dhënë ‘besën’ se derisa ai të jetë në krye te dikasterit të MTI-së, nuk do të lejoj që në Kosovë ...
Read more Comments Off on Shala jep ‘besën’: Derisa të jem ministër produktet ‘Kosova Metohi’ nuk do hyjnë në Kosovë
Ekonomi Kryesore

Shpend Ahmeti ka një ‘lutje’ për Shqipërinë me rastin e festave

Me rastin e Ditës së Flamurit sot në Prishtinë është hapur panairi tradicional ‘Blej Shqip’ i organizuar nga Komuna e Prishtinës, në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të ...
Read more Comments Off on Shpend Ahmeti ka një ‘lutje’ për Shqipërinë me rastin e festave