December 11, 2018
Kulturë

Kulturë

Kulturë Lajme

Kryeakademiku Daci publikon librin ‘Lindja e vështirë e shtetësisë së Kosovës’

Në ambientet e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, është promovuar libri “Lindja e vështirë e shtetësisë së Kosovës”, i autorit Nexhat Daci. Recensenti i librit, Arsim ...
Read more Comments Off on Kryeakademiku Daci publikon librin ‘Lindja e vështirë e shtetësisë së Kosovës’
Kulturë

Ç’domethënie ka t’i japësh dikujt e Çelësit të Qytetit, dhe kuriozitete të tjera interesante që mund të mos i keni ditur

Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Kanada është 45.0 gradë Celsius, shumë më e lartë se sa piku që është regjistruar ndonjëherë në vendet tropikale si ...
Read more Comments Off on Ç’domethënie ka t’i japësh dikujt e Çelësit të Qytetit, dhe kuriozitete të tjera interesante që mund të mos i keni ditur
Kulturë

Këngëtari i njohur shqiptar zbulon se po sjellë këngë me Bebe Rexhën

Bebe Rexha dhe Seven Saraqi po bëjnë gati këngën e tyre bashkë. Seven ka qenë në një intervistë në emisionin ‘SevenBizz’ dhe ai për herë të parë ka ...
Read more Comments Off on Këngëtari i njohur shqiptar zbulon se po sjellë këngë me Bebe Rexhën
Kulturë

Kryeministrat shqiptarë që udhëhoqën Perandorinë osmane

Shqiptarët janë shquar në histori për trimërinë dhe mençurinë e tyre. Udha e tyre në karrierë është tashmë e njohur për historiografinë botërore. Duke qenë pesëqind vjet nën ...
Read more Comments Off on Kryeministrat shqiptarë që udhëhoqën Perandorinë osmane
Kulturë Lajme

Haradinaj ashpërsohet me gazetarët që po qeshnin në emision live

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka reaguar ashpër ndaj gazetarëve në TV Dukagjini, derisa ata qeshën në një moment derisa flitej për iden e presidentit Thaçi për shkëmbim ...
Read more Comments Off on Haradinaj ashpërsohet me gazetarët që po qeshnin në emision live
Kryesore Kulturë

Në Prishtinë, promovohet libri me opinione për Luginën e Preshevës

Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, gjatë këtij vikendi, të javës së parë të tetorit, në organizim të Bashkësisë Kulturore Shqiptare “Perspektiva”, Shtëpisë Botuese Rozafa” dhe Shoqatës ...
Read more Comments Off on Në Prishtinë, promovohet libri me opinione për Luginën e Preshevës
Kryesore Kulturë Lajme

Revista prestigjioze ‘National Geographic’ shkruan arsyen pse duhet të vizitohet Prizreni

Kosova është radhitur në vendin e pestë të ranglistës së revistës prestigjioze “National Geographic”, që paraqet “10 vendet të cilat meritojnë më shumë turistë”. Qyteti i Prizrenit me ...
Read more Comments Off on Revista prestigjioze ‘National Geographic’ shkruan arsyen pse duhet të vizitohet Prizreni
Kulturë

Ministrja britanike: Seriali ‘Zgjimi – Ertugrul’ ka krijuar varësi tek unë dhe bashkëshorti im, me padurim presim fillimin e sezonit të ri…

Interesi botëror për serialin e rekordeve absolute të Korporatës së Radios dhe Televizionit të Turqisë (TRT), “Zgjimi – Ertugrul” (Diriliş Ertuğrul), vazhdon të rritet çdo ditë e më ...
Read more Comments Off on Ministrja britanike: Seriali ‘Zgjimi – Ertugrul’ ka krijuar varësi tek unë dhe bashkëshorti im, me padurim presim fillimin e sezonit të ri…
Kryesore Kulturë

National Geographic: Kosova meriton më shumë turistë, lavdron Prizrenin

Kosova është radhitur në vendin e pestë të ranglistës së revistës prestigjioze “National Geographic”, që paraqet “10 vendet të cilat meritojnë më shumë turistë”. Qyteti i Prizrenit me ...
Read more Comments Off on National Geographic: Kosova meriton më shumë turistë, lavdron Prizrenin
Kulturë

Dhjetë shprehje frymëzuese nga Rita Ora

“Të dashur ziliqarë, çdo gjë që ju thoni ose bëni, nuk meriton asnjë minutë nga koha ime”. “Femrat duan meshkujt e sinqertë. Unë i urrej meshkujt që mendojnë ...
Read more Comments Off on Dhjetë shprehje frymëzuese nga Rita Ora