December 11, 2018
Kulturë

Kulturë

Kulturë

Letra e Einstein dërguar motrës së tij shitet për rreth 40.000 dollarë

Letra e nobelistit Albert Einstein nga viti 1922 dërguar motrës së tij, në të cilën e paralajmëron për antisemitizmin dhe nacionalizmin rritës në atë kohë, është shitur në ...
Read more Comments Off on Letra e Einstein dërguar motrës së tij shitet për rreth 40.000 dollarë
Kulturë Lajme OP / ED

“Kush pi një herë ujin e Shatërvanit, nuk largohet kurrë më nga Prizreni”.

Kështu thonë legjendat që enden rrugëve të ngushta të këtij qyteti… Njëmend, disa që erdhën dhe shuan etjen këtu, mbeten gjithnjë të lidhur me Prizrenin, disa të tjerë ...
Read more Comments Off on “Kush pi një herë ujin e Shatërvanit, nuk largohet kurrë më nga Prizreni”.
Kulturë Lajme

Haradinaj ka këtë paralajmërim për Serbinë, ja për çka bëhët fjalë

Kryeminstri i Kosovës Ramush Haradinaj ka bërë më dije se Serbisë i hiqet taksa doganore vetëm nëse ajo nënshkruan marrëveshjen për energjinë, në të kundërten taksa mund të ...
Read more Comments Off on Haradinaj ka këtë paralajmërim për Serbinë, ja për çka bëhët fjalë
Kulturë Lajme

Veseli bashk me këtë ministër të dielën e kaluan në këtë vend me rendësi (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli këtë të diel ka zgjedhur që nën shoqërinë e ministrit të Kulturës, Kujtim Gashin, ta vizitojë kalanë e Korishit. Ndërsa ka ...
Read more Comments Off on Veseli bashk me këtë ministër të dielën e kaluan në këtë vend me rendësi (Foto)
Ekonomi Kulturë

Naftëtarët ankohen për taksat e larta

Naftëtarët sot ngritën disa shqetësime për veprimtarinë e tyre, një ndër to ishte kostoja e lartë e taksës për kyçje në rrugë dhe i çmimi i lartë prej ...
Read more Comments Off on Naftëtarët ankohen për taksat e larta
Kulturë

Disa insekte të lezetshme që mund të zvarriten drejt në zemrën tënde

Shumë njerëz i duanë insektet, dhe sot ne do ti ndajmë disa fotografi të bukura që tërësisht e morën zemrën tonë,shkruan KosovaPost.   ...
Read more Comments Off on Disa insekte të lezetshme që mund të zvarriten drejt në zemrën tënde
Kulturë Lajme

Jep dorëheqje shefi i PTK-së, Gent Begolli

Gent Begolli ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeshefit ekzkekutiv të Ndërmarrje Publike, Telekomi i Kosovës. Mësohet se largimi i tij vije për arsye personale.   “Po, ka ...
Read more Comments Off on Jep dorëheqje shefi i PTK-së, Gent Begolli
Kulturë Lajme Rajon

Me investimin e TIKA-s, inaugurohet restaurimi i Kullës së Sahatit dhe Xhamisë Kubelije

200 Vjet nga ndërtimi i saj, e gjeti Kullën e Sahatit të qytetit të Kavajës, më të lartën në Shqipëri të restauruar dhe në kushte shumë më të ...
Read more Comments Off on Me investimin e TIKA-s, inaugurohet restaurimi i Kullës së Sahatit dhe Xhamisë Kubelije
Kulturë

Në Peru qyteti antik ku ekzistojnë skulptura druri 800-vjeçare (Foto)

Në veri të rajonit La Libertad të Perusë, ndërtesa Chayhuac An, konsiderohet të jetë ndërtesa më e hershme në qytetin antik të Chan Chan, qyteti më i madh ...
Read more Comments Off on Në Peru qyteti antik ku ekzistojnë skulptura druri 800-vjeçare (Foto)
Kulturë

Ja pse vjeshta është koha më e mirë për të udhëtuar

Vjeshta tashmë ka ardhur dhe së bashku me të kanë ardhur edhe gjethet mahnitëse, moti pak më i ftohtë dhe kungujt. Por, a e keni ditur se vjeshta ...
Read more Comments Off on Ja pse vjeshta është koha më e mirë për të udhëtuar