October 23, 2018
Ballkani

Ballkani

Çdo “kompromis” i mëtejmë kompetitiv i palës kosovare në raport me Serbinë, do e fundos shtetndërtimin e Kosovës!

Kryesore OP / ED
Shkruan: Fadil Maloku 1. Në Kosovën e pasluftës, shkaqet e (mos)integrimit të serbëve dhe të ndërtimit të shoqërisë multietnike (Projekt i UNMIK-ut) do të duhej kërkuar në disa ...
Read more Comments Off on Çdo “kompromis” i mëtejmë kompetitiv i palës kosovare në raport me Serbinë, do e fundos shtetndërtimin e Kosovës!

Macron: Nuk është koha për Ballkanin në BE

Botë
Presidenti francez Emmanuel Macron i tha ligjvënësve evropianë në Strasburg se BE-ja nuk duhet të pranojë vende të reja derisa blloku të ketë një integrim më të thellë ...
Read more Comments Off on Macron: Nuk është koha për Ballkanin në BE

Dr Mustafa Bajrami: Paralele e frikshme në mes shqiptarëve dhe arabëve!

Kryesore Lajme
Duke aluduar në rrezikun e mundshëm që mund të vjen nesër nga ndarja e shqiptarëve në dy shtete të pavarura, e sidomos nëse mes Kosovës dhe Shqipërisë krijohen ...
Read more Comments Off on Dr Mustafa Bajrami: Paralele e frikshme në mes shqiptarëve dhe arabëve!

Vendet e Ballkanit, pre e Fake News

Lajme
Treguesi për vitin 2018 i Njohurisë për Median (2018 Media Literacy index) i Institutit të Shoqërisë së Hapur (Open Society Institute) në Sofie thotë se vendet e Ballkanit ...
Read more Comments Off on Vendet e Ballkanit, pre e Fake News

Komandanti i lartë i NATO-s: Në Ballkan po rritet ndikimi rus, në këtë rajon mund të kemi probleme

Kryesore Lajme
Komandanti i lartë i NATO-s, gjenerali amerikan, Curtis Scaparrotti, është shprehur i shqetësuar për shtimin e ndikimit të Rusisë në rajonin e Ballkanit, ku sipas tij, Shtetet e ...
Read more Comments Off on Komandanti i lartë i NATO-s: Në Ballkan po rritet ndikimi rus, në këtë rajon mund të kemi probleme

‘Ballkani dhe Evropa – askush nuk e di se si do të duket BE-ja në 2025’

Kryesore Lajme
Të gjithë e dinë se çfarë duhet të bëj Ballkani për t’u bashkuar me BE-në, por askush nuk e di se si do të duket Bashkimi Evropian në ...
Read more Comments Off on ‘Ballkani dhe Evropa – askush nuk e di se si do të duket BE-ja në 2025’

Serwer: Pavarësia e Kosovës nuk është e plotë pa Forcat e Armatosura

Kryesore Lajme
Kosova ka përparuar shumë në këto 10 vjet por se pavarësia e saj nuk është e plotë pa Forcat e Armatosura. Kështu deklaroi Daniel Serwer, ligjërues amerikan dhe njohës ...
Read more Comments Off on Serwer: Pavarësia e Kosovës nuk është e plotë pa Forcat e Armatosura

Morgan Freeman flet për krimet e Serbisë ndaj popujve të Ballkanit

Lajme Rajon
Në emisionin dokumentar “Tregimet për ne” ylli i Holivudit pohon se serbët janë fajtorë absolut për luftërat në hapësirat e ish Jugosllavisë. Aktori i famshëm amerikan Morgan Freeman ...
Read more Comments Off on Morgan Freeman flet për krimet e Serbisë ndaj popujve të Ballkanit

‘Sot nuk do të veçoja askënd në Strategjinë për Ballkanin’

Kryesore Lajme
Komisioneri për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn nuk pranon të ndajë vendet e Ballkanit në grupe, kush do hyjë i pari apo kush më me vonesë në ...
Read more Comments Off on ‘Sot nuk do të veçoja askënd në Strategjinë për Ballkanin’

Avramopoulos: Populizmi dhe nacionalizmi kërcënojnë Ballkanin

Botë
Pikëpamjen se “populizmi, nacionalizmi dhe irredentizmi” kërcënojnë Ballkanin shpreh në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve të Athinës, Komisioneri për Imigracionin, Punët e Brendshme dhe Shtetësinë, Dimitris Avramopoulos. ...
Read more Comments Off on Avramopoulos: Populizmi dhe nacionalizmi kërcënojnë Ballkanin