March 18, 2018
BE

BE

Bondarenko: Perëndimi mund t’i aktivizojë konfliktet në Luginë e në Sanxhak

Kryesore Lajme
Strategjia e zgjerimit të Bashkimit Europian që vendeve të Ballkanit Perëndimor ua mundëson anëtarësimin në BE deri në vitin 2025, për drejtorin e Fondacionit të Moskës për politikë ...
Read more Comments Off on Bondarenko: Perëndimi mund t’i aktivizojë konfliktet në Luginë e në Sanxhak

Çollaku: Serbia fajtore për sherrin që po ua bën me rrymë Kosovës dhe shteteve të BE-së

Kryesore Lajme
Të gjitha mediat relevante botërore kanë shkruar ditëve të fundit për një mosmarrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e energjisë e cila është negociuar në Bruksel e ...
Read more Comments Off on Çollaku: Serbia fajtore për sherrin që po ua bën me rrymë Kosovës dhe shteteve të BE-së

Mosmarrëveshjet politike Kosovë-Serbi ngadalësojnë orët në Evropë

Kryesore Lajme
Mosmarrëveshjet politike midis Kosovës dhe Serbisë kanë shkaktuar probleme teknike në rrjetin e energjisë elektrike të Evropës. Sipas, në një deklaratë të lëshuar nga Rrjeti Evropian i Operatorëve ...
Read more Comments Off on Mosmarrëveshjet politike Kosovë-Serbi ngadalësojnë orët në Evropë

Hahn për demarkacionin: Tani është momenti për të vepruar

Kryesore Lajme
Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, e ka bërë të qartë se ratifikimi i Demarkacioni me Malin e Zi nuk do të bëhet më i lehtë ...
Read more Comments Off on Hahn për demarkacionin: Tani është momenti për të vepruar

BE thirrje Rusisë, Iranit dhe Turqisë për sigurimin e armëpushimit në Siri

Botë
Bashkimi Europian i ka bërë thirrje Rusisë, Iranit dhe Turqisë që të sigurojnë zbatimin e menjëhershëm dhe të plotë të një armëpushimi të miratuar nga OKB-ja në Siri, ...
Read more Comments Off on BE thirrje Rusisë, Iranit dhe Turqisë për sigurimin e armëpushimit në Siri

Ilir Meta takon presidentin e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker

Lajme Rajon
Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Jean-Claude Juncker, gjatë vizitës në Shqipëri është takuar me presidentin e vendit, Ilir Meta. Meta priti sot në selinë e Presidencës së Shqipërisë ...
Read more Comments Off on Ilir Meta takon presidentin e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker

Bashkimi Europian reagon ndaj planit të Izraelit

Botë
 Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politika të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica Mogherini, lidhur me planin e Komunës së Kudsit të administruar nga Izraeli për taksimin ...
Read more Comments Off on Bashkimi Europian reagon ndaj planit të Izraelit

Bruksel, Nesër diskutohet për asociacionin

Kryesore Lajme
Prishtina dhe Beogradi kanë vazhduar sot dialogun në Bruksel, ku është diskutuar për implementimin e marrëveshjes së lirisë së lëvizjes, drejtësisë dhe IBM-në, ndërkohë që takimet do të ...
Read more Comments Off on Bruksel, Nesër diskutohet për asociacionin

Daçiq: S’ka kusht të BE-së që Serbinë e detyron të heqë dorë nga Kosova

Kryesore Lajme Rajon
Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka thënë se nuk ka karotë europiane nga BE për të cilën Serbia me vetë dëshirë do të hiqte dorë ...
Read more Comments Off on Daçiq: S’ka kusht të BE-së që Serbinë e detyron të heqë dorë nga Kosova

‘Janë për keqardhje sjelljet destruktive të Bosnjës dhe Serbisë, BE-ja të reagojë’

Kryesore Lajme
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka reaguar pas tendencave, që Kosova mos të ftohet për të marrë pjesë në Samitin e Banjalukës në Bosnjë. ...
Read more Comments Off on ‘Janë për keqardhje sjelljet destruktive të Bosnjës dhe Serbisë, BE-ja të reagojë’