March 18, 2018
Rusia

Rusia

Komandanti i lartë i NATO-s: Në Ballkan po rritet ndikimi rus, në këtë rajon mund të kemi probleme

Kryesore Lajme
Komandanti i lartë i NATO-s, gjenerali amerikan, Curtis Scaparrotti, është shprehur i shqetësuar për shtimin e ndikimit të Rusisë në rajonin e Ballkanit, ku sipas tij, Shtetet e ...
Read more Comments Off on Komandanti i lartë i NATO-s: Në Ballkan po rritet ndikimi rus, në këtë rajon mund të kemi probleme

SHBA-ja dhe Rusia “në fillim të një gare të re armësh”

Botë
Nëse nuk ka nisur, një garë e re armësh është gati të nisë, thonë analistë dhe ekspertë për kontrollin e armëve. Të enjten, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ...
Read more Comments Off on SHBA-ja dhe Rusia “në fillim të një gare të re armësh”

Hakerët rusë arrijnë të depërtojnë në rrjetin e të dhënave të dy ministrive gjermane

Botë
Hakerët rusë kanë mundur të depërtojnë në rrjetin e të dhënave të dy ministrive gjermane, bëri të ditur sot agjencia e lajmeve DPA duke cituar burime pranë shërbimeve ...
Read more Comments Off on Hakerët rusë arrijnë të depërtojnë në rrjetin e të dhënave të dy ministrive gjermane

BE thirrje Rusisë, Iranit dhe Turqisë për sigurimin e armëpushimit në Siri

Botë
Bashkimi Europian i ka bërë thirrje Rusisë, Iranit dhe Turqisë që të sigurojnë zbatimin e menjëhershëm dhe të plotë të një armëpushimi të miratuar nga OKB-ja në Siri, ...
Read more Comments Off on BE thirrje Rusisë, Iranit dhe Turqisë për sigurimin e armëpushimit në Siri

‘Veprimet në Gutën Lindore nga regjimi i Asadit, Rusia dhe Irani, një turp i madh njerëzor’

Botë
 Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, tha se veprimet në periudhën e fundit në Gutën Lindore, nga Siria (regjimi i Asadit), Rusia dhe Irani janë një turp i madh ...
Read more Comments Off on ‘Veprimet në Gutën Lindore nga regjimi i Asadit, Rusia dhe Irani, një turp i madh njerëzor’

Bugajski: Rusia nuk e do pajtimin mes Kosovës dhe Serbisë

Kryesore Lajme
Në një intervistë të shkurtë për RTK, analisti i njohur amerikan, Janusz Bugajski, ka folur për rrethanat aktuale politike në vend, raportet Kosovë-Serbi, rrezikun nga ndikimi rus në ...
Read more Comments Off on Bugajski: Rusia nuk e do pajtimin mes Kosovës dhe Serbisë

Ndalohen Youtube dhe Instagram në Rusi

Tech
Ofruesit e shërbimeve të internetit rus kanë bllokuar Youtube dhe Instagram, si rezultat i konfliktit midis një prej biznesmenëve më të pasur të vendit dhe një udhëheqësi të ...
Read more Comments Off on Ndalohen Youtube dhe Instagram në Rusi

Rusët në krye të listës së vizitorëve në Turqi

Botë
Sipas analizës së (AA) nga statistikat e Ministrisë së Brendshme të Turqisë të lëshuar sot, vitin e kaluar afro 4.7 milionë shtetas të Rusisë e kanë vizituar Turqinë.  ...
Read more Comments Off on Rusët në krye të listës së vizitorëve në Turqi

Eksporti i gazit në Europë nga Rusia dhe Norvegjia, rekord në vitin 2017

Botë
Eksportet e gazit natyror në Evropë nga Rusia dhe Norvegjia arritën nivele rekorde në vitin 2017, njoftoi të mërkurën shërbimi i pavarur të naftës dhe gazit Rystad Energy. ...
Read more Comments Off on Eksporti i gazit në Europë nga Rusia dhe Norvegjia, rekord në vitin 2017

Krerët e shërbimeve sekrete: Ndërhyrja e Rusisë kërcënon zgjedhjet në 2018

Botë
Ndërhyrja e Rusisë në politikën amerikane është e vazhdueshme shoqëruar me kërcënimin e zgjedhjeve në mes të mandatit parashikuara të zhvillohen në nëntor, u shprehën sot krerët e ...
Read more Comments Off on Krerët e shërbimeve sekrete: Ndërhyrja e Rusisë kërcënon zgjedhjet në 2018