16 January, 2019 12:02
shqipëria

shqipëria

SHBA-të përshëndesin vendimin që Shqipëria të kryesojë OSBE-në më 2020-ën

Kryesore Lajme
Reagimi u shpërnda edhe nga Ambasada Amerikane në Tiranë, ndërsa theksohej se SHBA-të janë gati të mbështesin Shqipërinë në këtë rol vendimtar. Nëpërmjet një postimi në Twitter, Misioni ...
Read more Comments Off on SHBA-të përshëndesin vendimin që Shqipëria të kryesojë OSBE-në më 2020-ën

Përderisa në Francë “jelekët e verdhë” po bëjnë kërdi, në Shqipëri studentët kanë vërshuar sheshet. Çka është duke ndodhë në vendin e shqiponjave!

Botë Kryesore Lajme
Në Shqipëri sot studentët kanë “shpallë” fitoren. Ministria e Arsimit tërhiqet, ndërsa ministrja e këtij dikasteri, Lindita Nikolla deklaroi: Shfuqizojmë VKM-në për provimet e mbartura, shkruan Kosova Post ...
Read more Comments Off on Përderisa në Francë “jelekët e verdhë” po bëjnë kërdi, në Shqipëri studentët kanë vërshuar sheshet. Çka është duke ndodhë në vendin e shqiponjave!

Shqipëria zyrtarisht kandidate për kryesimin e OSBE-së

Kryesore Lajme
Është miratuar kandidatura e Shqipërisë për kryesinë e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) nga viti 2020. Nga 1 janari 2019 Shqipëria bëhet pjesë e Trojkës. ...
Read more Comments Off on Shqipëria zyrtarisht kandidate për kryesimin e OSBE-së

Serbët donë ta marrin edhe Lahutën shqiptare, hajna dhe rrenacakë të vërtetë; reagon Shqipëria!

Kryesore Lajme Rajon Sociale
Dje është shkaktuar një zemërim online i shqiptarëve. Në fakt, Serbia ka shkruar se lahuta është njohur nga UNESCO si trashëgimi kulturore e Serbisë. Nuk ka vonuar shumë ...
Read more Comments Off on Serbët donë ta marrin edhe Lahutën shqiptare, hajna dhe rrenacakë të vërtetë; reagon Shqipëria!

Kosova dhe Shqipëria me bashkëpunim të ‘zbehtë’ në arsim

Kryesore Lajme
Në tribunën e mbajtur nga Lëvizja Vetëvendosje kushtuar “Integrimi ekonomik kombetar-Bashëpunimi-Harmonizimi-Bashkimi” për nder të festës së Pavarësisë së Shqipërisë, u tha se Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë ...
Read more Comments Off on Kosova dhe Shqipëria me bashkëpunim të ‘zbehtë’ në arsim

Shala: Vendimet e dy qeverive do të nxisin investime të përbashkëta

Kryesore Lajme
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka deklaruar se vendimet që do të merren sot në mbledhjen e dy qeverive, të Kosovës dhe Shqipërisë do të përcjellin ...
Read more Comments Off on Shala: Vendimet e dy qeverive do të nxisin investime të përbashkëta

Kurti flet për taksën 100 përqind, çfarë duhet të bëjë Shqipëria sipas tij!

Kryesore Lajme
Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, deklaroi se Shqipëria duhet ta mbështesë Kosovën në politikën e jashtme, përderisa komentoi kundërshtimin e kësaj të parës për taksën 100% ndaj Serbisë. ...
Read more Comments Off on Kurti flet për taksën 100 përqind, çfarë duhet të bëjë Shqipëria sipas tij!

Albin Kurti: Kosova dhe Shqipëria janë peng i Serbisë

Kryesore Lajme
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albn Kurti, përmes një konference për media, ka komentuar rreth bashkëpunimit në mes të dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës. Kurti është ...
Read more Comments Off on Albin Kurti: Kosova dhe Shqipëria janë peng i Serbisë

Shqipëria në disavatazh me dy gola kundër Skocisë

Sport
Shqipëria po kalon momente të vështira në përballjen kundër Skocisë. Skocia e ka dyfishuar epërsinë ndaj Shqipërisë në një ndeshje të Ligës së Kombeve që po zhvillohet momentalisht ...
Read more Comments Off on Shqipëria në disavatazh me dy gola kundër Skocisë

Thaçi: Turqia nderoi shtetin e Kosovës dhe Shqipërisë, Beogradi le të krrokat sa të dojë

Kryesore Lajme
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj deklaratës së presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq, që gjoja me kërkesën e tij është tërhequr flamuri i Kosovës në Stamboll, ...
Read more Comments Off on Thaçi: Turqia nderoi shtetin e Kosovës dhe Shqipërisë, Beogradi le të krrokat sa të dojë