March 18, 2018
angela merkel

angela merkel

Merkel: Pres me padurim për të nisur punën me qeverinë e re

Botë Kryesore
Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot se pret me padurim për të nisur punën me qeverinë e re, një ditë pasi anëtarët e Partisë Socialdemokrate (SPD) të qendrës ...
Read more Comments Off on Merkel: Pres me padurim për të nisur punën me qeverinë e re

Trump dhe Merkel të shqetësuar pas deklaratave të Putinit për armët

Botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Donald Trump kanë shprehur shqetësimet e tyre pas njoftimeve të presidentit rus, Vladimir Putin se shteti i tij ka pozicionuar apo ...
Read more Comments Off on Trump dhe Merkel të shqetësuar pas deklaratave të Putinit për armët

Merkel: Përfshirja e aksionerit kinez tek Daimler nuk është shkelje

Botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se nuk sheh shkelje në hyrjen e një miliarderi kinez në kapitalin e gjigantit të makinave Daimler, ndërkohë që shqetësimi në Evropë ...
Read more Comments Off on Merkel: Përfshirja e aksionerit kinez tek Daimler nuk është shkelje

Macron dhe Merkel kërkojnë nga Rusia të mbështesë propozimin e armëpushimit për Gutën Lindore

Botë
Presidenti francez dhe kancelarja gjermane kanë kërkuar nga Rusia të mbështesë propozimin e armëpushimit për Gutën Lindore në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB). “Në një ...
Read more Comments Off on Macron dhe Merkel kërkojnë nga Rusia të mbështesë propozimin e armëpushimit për Gutën Lindore

Merkel: Gjermania ka plane të mëdha për Bashkimin Europian

Botë
Gjermania ka plane të mëdha për Bashkimin Evropian, i tha kancelarja parlamentit gjerman në prag të një takimi joformal të BE në Bruksel. Por më parë asaj i ...
Read more Comments Off on Merkel: Gjermania ka plane të mëdha për Bashkimin Europian

Kancelarja gjermane: Greqia dhe Maqedonia pranë zgjidhjes së çështjes së emrit

Botë
Në asnjë çast në 10 vitet e fundit Greqia dhe Maqedonia nuk kanë qenë kaq pranë, për të arritur një zgjidhje të çështjes së emrit, deklaroi sot kancelarja ...
Read more Comments Off on Kancelarja gjermane: Greqia dhe Maqedonia pranë zgjidhjes së çështjes së emrit

Schulz heq dorë nga ambicia për postet ministrore

Botë
Kryetari i Partisë Socialdemokratike (SDP), Martin Schulz, tha se ka hequr dorë për t’u bërë ministër i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Gjermanisë për shkak të turbulencave ...
Read more Comments Off on Schulz heq dorë nga ambicia për postet ministrore

Merkel-it i hapet rruga për një mandat të radhës

Botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel përshëndeti sot perspektivën për një qeveri të qëndrueshme me socialdemokratët, një aleancë që i ka kushtuar shumë shtrenjtë, por që i ka hapur rrugën ...
Read more Comments Off on Merkel-it i hapet rruga për një mandat të radhës

Gjermania pa qeveri, Merkel: Negociata të ashpra për koalicion

Botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë se anëtarët e partisë së saj janë përballur me negociata të ashpra me Social Demokratët (SPD), derisa janë duke synuar formimin e ...
Read more Comments Off on Gjermania pa qeveri, Merkel: Negociata të ashpra për koalicion

Delegacioni nga Gjermania i kryesuar nga kryetari i BIG partisë vizituan Kosovën (Foto)

Botë Lajme
Kryetari i Aleancës për Novacion dhe Drejtësi (BIG) parti, Haluk Jëlldëz (Haluk Yıldız), ka vizituar Kosovën i shoqëruar nga nënkryetari Ismet Misirlioglu, shkruan Kosova Post. Delegacion i kryesuar ...
Read more Comments Off on Delegacioni nga Gjermania i kryesuar nga kryetari i BIG partisë vizituan Kosovën (Foto)