November 20, 2017
SHBA

SHBA

Vdes në burg autori i vrasjeve masive në SHBA

Botë
Në një burg të Kalifornisë në SHBA në moshën 83 vjeçare ka vdekur Charles Manson, udhëheqësi i kultit famëkeq që kreu vrasjet masive në SHBA. Administrata e burgjeve ...
Read more Comments Off on Vdes në burg autori i vrasjeve masive në SHBA

Haradinaj kërkon ndihmë nga Amerika, Engel i thotë se Demarkacioni duhet të zgjidhet

Kryesore Lajme
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar ndihmën e ShBA-së për temat e mëdha, të cilat ende janë të hapura. Këtë kërkesë ia ka drejtuar kongresistit ...
Read more Comments Off on Haradinaj kërkon ndihmë nga Amerika, Engel i thotë se Demarkacioni duhet të zgjidhet

Amerika vendos të mbyllë përfaqësinë e Palestinës në Uashington

Botë
Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbyllin përfaqësinë e Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO) në Uashington. Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson bëri të ditur se ...
Read more Comments Off on Amerika vendos të mbyllë përfaqësinë e Palestinës në Uashington

Palestinezët paralajmërojnë SHBA-të pas padisë kundër Izraelit

Botë
Organizata Çlirimtare e Palestinës (PLO) ka paralajmëruar se do të ngrijë lidhjet e saj me SHBA-në nëse Shtetet e Bashkuara kërcënojnë mbylljen e zyrës së PLO-së në Uashington. ...
Read more Comments Off on Palestinezët paralajmërojnë SHBA-të pas padisë kundër Izraelit

Gjenerali Hyten: Nuk do të dëgjoj një urdhër të paligjshëm të Presidentit Trump

Botë Kryesore
Komandanti Suprem i Forcave Bërthamore të SHBA-ve (STRATCOM), John Hyten tha sot se nuk do të dëgjonte një urdhër të presidentit Donald Trump, nëse urdhëron përdorimin e paligjshëm ...
Read more Comments Off on Gjenerali Hyten: Nuk do të dëgjoj një urdhër të paligjshëm të Presidentit Trump

‘Miqësia me SHBA-të, vlerë e madhe për Kosovën’

Lajme
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim kongresmenin amerikan, mikun e madh të Kosovës, Eliot Engel. Kryeparlamentari Veseli e falënderoi kongresmenin ...
Read more Comments Off on ‘Miqësia me SHBA-të, vlerë e madhe për Kosovën’

Protestë kundër rritjes së tensioneve mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut

Botë
Qindra demonstrues krijuan sot një zinxhir njerëzor në qendër të Berlinit, midis ambasadave të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut, duke protestuar kundër tensioneve në rritje dhe ...
Read more Comments Off on Protestë kundër rritjes së tensioneve mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut

Eliot Engel shumë shpejt do ta vizitojë Kosovën

Kryesore Lajme
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka njoftuar se përfaqësuesi në Kongresin e SHBA-së, Eliot Engel, do të vizitoj Kosovën. Sipas njoftimit, demokrati nga Neë York-u, Komisioni ...
Read more Comments Off on Eliot Engel shumë shpejt do ta vizitojë Kosovën

Eksperti amerikan: Uashingtoni po bën një lojë të rrezikshme në Siri

Botë Kryesore
Luke Coffey, drejtor i Qendrës Douglas dhe Sarah Allison për Studime të Politikave të Jashtme në Fondacionin e Trashëgimisë (The Heritage Foundation), cilësoi si “një lojë të rrezikshme” furnizimin ...
Read more Comments Off on Eksperti amerikan: Uashingtoni po bën një lojë të rrezikshme në Siri

SHBA-ja nis hetimet ndaj Obamas

Botë
Departamenti i Drejtësisë kërkesë hetimore për Fondacionin ‘Klinton’ Departamenti i Drejtësisë tha të hënën se prokurorët po shqyrtonin nëse një këshilltar special duhet të emërohet për të hetuar ...
Read more Comments Off on SHBA-ja nis hetimet ndaj Obamas