December 11, 2018
Botë

Botë

Botë

Mbreti Filip pranon dorëheqjet e ministrave të Aleancës së Re Flamande

Mbreti Filip i Belgjikës, ka pranuar të dielën dorëheqjet e ministrave të Aleancës së Re Flamande (N-VA), transmeton Kosova Post. “Janë pranuar dorëheqjet e ministrit të Punëve të ...
Read more Comments Off on Mbreti Filip pranon dorëheqjet e ministrave të Aleancës së Re Flamande
Botë

‘Jeleket verdhët’ po mposhtin Macron, sot takim krize

Presidenti francez Emmanuel Macron do të takohet mëngjesin e sotëm me sindikatat dhe organizatat e punëdhënësve, në përpjekje për të “shuar” javët e trazirave në Paris dhe qytete ...
Read more Comments Off on ‘Jeleket verdhët’ po mposhtin Macron, sot takim krize
Botë Lajme

Të mos ishin SHBA-të, Arabia Saudite për një javë do të fliste vetëm persisht!

Të mos të ishte Amerika, Arabia Saudite do ta harronte arabishten për një javë, e në vend të saj do të fliste vetëm persisht, shkruan al-Jazeera arabic, transmeton ...
Read more Comments Off on Të mos ishin SHBA-të, Arabia Saudite për një javë do të fliste vetëm persisht!
Botë Lajme

Fillon Samiti i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit!

Mbreti i Arabisë Saudite, Selman bin Abdulaziz, në një fjalim në hapjen e samitit është shprehur se “Rajoni po kalon në një periudhë ku po përjetohen kërcënime dhe ...
Read more Comments Off on Fillon Samiti i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit!
Botë

Nigeri, mbi 70 milionë persona janë analfabetë

Sekretari i përgjithshëm i Komisioni kombëtar për shkrim-leximin dhe arsim, Prof. Dr. Abba Haladu, njoftoi se në vend gjenden mbi 70 milionë analfabetë. Në Nigeri, shtet në Afrikën ...
Read more Comments Off on Nigeri, mbi 70 milionë persona janë analfabetë
Botë

Çështja Rohingya mund të zgjidhet përmes një koalicioni më të gjerë global

Disidenti politik nga Mianmari, Muang Zarni, thotë se katër fuqi rajonale, plus Izraeli, mbështesin ose mbrojnë gjenocidin e Mianmarit kundër pakicës muslimane Rohingya. Bangladeshi do të duhet të ...
Read more Comments Off on Çështja Rohingya mund të zgjidhet përmes një koalicioni më të gjerë global
Botë

Shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë do të largohet nga posti në fund të vitit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, njoftoi të shtunën se shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, do të largohet nga posti i ...
Read more Comments Off on Shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë do të largohet nga posti në fund të vitit
Botë

Pas demit gjigant nga Australia, ju prezantojmë viçin më të vogël në botë

Një viç në miniaturë me emrin Lil ‘Bill,( Bill-i i Vogël), i cili ka lindur me një të dhjetën e madhësisë së “homologëve” të tij të mesëm, thuhet ...
Read more Comments Off on Pas demit gjigant nga Australia, ju prezantojmë viçin më të vogël në botë
Botë

Mbreti Selman e kishte ftuar! Katari mori vendimin e vet

Një zyrtar i Katarit tha se, Emiri i Katarit nuk do të bashkohej me Samitin e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (JCC) që do të mbahet nesër në ...
Read more Comments Off on Mbreti Selman e kishte ftuar! Katari mori vendimin e vet
Botë

Putin i pergjigjet Ciprasit: Për atë punë duhet pyetur Turqia

Gjatë vizitës së tij në Moskë kryeministri grek Cipras i ka kërkuar presidentit Putin që të jetë pjesë e gazsjellësit ” Rrjedha Turke” edhe Greqia, transmeton KosovaPost. Presidenti ...
Read more Comments Off on Putin i pergjigjet Ciprasit: Për atë punë duhet pyetur Turqia