December 11, 2018
Botë

Botë

Botë Kryesore Lajme

“Jelekët e verdhë” ia mësyjnë Holandës, vet kryeministri në mbështetje të tyre!

Sot “Jelekët e Verdhë” kanë filluar të vërshojnë edhe nëpër qytetet e Holandës. Ata janë mbledhur në masë të madhe në qytetet si Hagë, Amsterdam dhe Rotterdam, duke ...
Read more Comments Off on “Jelekët e verdhë” ia mësyjnë Holandës, vet kryeministri në mbështetje të tyre!
Botë Kryesore Lajme

Erdoğan, Evropës: Ke rënë në provimin e demokracisë, po i shkelë të drejtat dhe liritë e njeriut!

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot në Stamboll ka thënë se muret evropiane të sigurisë dhe prosperitetit po dridhen, jo për shkak të refugjatëve dhe muslimanëve, por nga ...
Read more Comments Off on Erdoğan, Evropës: Ke rënë në provimin e demokracisë, po i shkelë të drejtat dhe liritë e njeriut!
Botë Lajme

Populli turk i është përgjigjur thirrjes në ndihmë për civilët në Jemen

Fondacioni Turk i Entit të Çështjeve Fetare (TDV), që i është përgjigjur thirrjes për ndihmë për civilët në Jemen, filloi të shpërndajë ndihma ushqimore për 1 mijë familje ...
Read more Comments Off on Populli turk i është përgjigjur thirrjes në ndihmë për civilët në Jemen
Botë Kryesore Lajme

Evropa në këmbë, analizë e frikshme e gazetës britanike për Francën; Macron ka humbur kontrollin mbi shtetin!

Protestat e “jelekëve të verdhë” në Paris po lëshojnë rrezet e tyre mbi gjithë Evropën. Shtetet evropiane kanë filluar të mendojnë seriozisht si “t’i mbyllin” dyert e tyre ...
Read more Comments Off on Evropa në këmbë, analizë e frikshme e gazetës britanike për Francën; Macron ka humbur kontrollin mbi shtetin!
Botë Kryesore Lajme

“Jelekët e verdhë” kanë vërshuar edhe Belgjikën; “Revolucioni Francez” po përhapet në gjithë Evropën!

“Jelekët e verdhë” në Belgjikë kanë mbyllur autostradën që çon për në Francë, ndërkaq policia ka ndaluar rreth 50 persona në Bruksel, shkruan Kosova Post BRUKSEL – “Jelekët ...
Read more Comments Off on “Jelekët e verdhë” kanë vërshuar edhe Belgjikën; “Revolucioni Francez” po përhapet në gjithë Evropën!
Botë

Trump do të prezantojë kandidatin për shef i Shtabit të Përgjithshëm

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do të prezantojë komandantin e Forcave Tokësore, gjeneralin e përgjithshëm Mark Milley si kandidat për Shef të Shtabit të Përgjithshëm. Agjencia e lajmeve ...
Read more Comments Off on Trump do të prezantojë kandidatin për shef i Shtabit të Përgjithshëm
Botë Kryesore Lajme

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e Traktatit të Bashkëpunimit!

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke injoruar një ultimatum nga partneri më i madh ...
Read more Comments Off on Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e Traktatit të Bashkëpunimit!
Botë

Kryeministri holandez: Të gjithë ne mbajmë ‘jelekë të verdhë’

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte tha se i kupton protestat e qytetarëve të pakënaqur dhe se të gjithë njerëzit kanë një “jelek të verdhë”, duke aluduar tek “Lëvizja ...
Read more Comments Off on Kryeministri holandez: Të gjithë ne mbajmë ‘jelekë të verdhë’
Botë

Tillerson: Trump i padisiplinuar dhe nuk e do leximin

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë për presidentin Donald Trump se ai është i padisiplinuar dhe nuk i pëlqen leximi, raporton AA, transmeton Kosova Post. Duke ...
Read more Comments Off on Tillerson: Trump i padisiplinuar dhe nuk e do leximin
Botë

Ajna Jusiç, ‘fëmijë i luftës’: Fëmijëria dhe shkolla nuk ishin të këndshme

Fëmijët e padukshëm të luftës. Fëmijët e harruar të luftës. Kështu i quajnë fëmijët e lindur gjatë luftës së viteve të ’90-ta në Bosnjë e Hercegovinë. Lufta ka ...
Read more Comments Off on Ajna Jusiç, ‘fëmijë i luftës’: Fëmijëria dhe shkolla nuk ishin të këndshme