October 23, 2018
serbia

serbia

Daçiq: Serbia do ta pengojë rrugën e Kosovës për anëtarësim në KE

Kryesore Lajme
Shefi i diplomacisë në Serbi, Ivica Daçiq po pretendon se Kosova nuk do të mund të bëhet anëtare e Këshillit të Sigurimit. Daçiq në një mbledhje të këtij ...
Read more Comments Off on Daçiq: Serbia do ta pengojë rrugën e Kosovës për anëtarësim në KE

Çfarë thuhet në raportin e Komisionit Europian për Serbinë?

Lajme Rajon
Progresi i përgjithshëm i avancimit të Serbisë drejt BE-së varet nga avancimi në fushën e reformave të sundimit të ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, thuhet në ...
Read more Comments Off on Çfarë thuhet në raportin e Komisionit Europian për Serbinë?

Hoxhaj: Serbia vazhdon të abuzojë me organizatat ndërkombëtare për ta dëmtuar Kosovën

Kryesore Lajme
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka dënuar veprimet më të fundit të Serbisë kundër liderëve të Kosovës, duke keqpërdorur organizatat ndërkombëtare. Së fundmi, Serbia ka arritur që përsëri ...
Read more Comments Off on Hoxhaj: Serbia vazhdon të abuzojë me organizatat ndërkombëtare për ta dëmtuar Kosovën

Serbia lobon kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Kryesore Lajme
Serbia kërkon që personat, të cilët janë vënë në ndjekje ndërkombëtare nga autoritetet serbe, të kthehen në sistemin e Interpolit. Ajo gjithashtu kërkon nga vendet anëtare të Interpolit ...
Read more Comments Off on Serbia lobon kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Daçiq: Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Kryesore Lajme
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se nuk do të ketë ndryshim të marrëveshjes për Asociacionin. Gjatë një interviste për ‘Blic’, Daçiq ka theksuar se Serbia ...
Read more Comments Off on Daçiq: Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Aleksandar Vuçiq: Kosova është tema e vetme, gjithçka tjetër rrëfime boshe

Lajme
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se kur ta prezantojë Platformën për Kosovën, do të përpiqet të bazohet në të ardhmen e jo në të kaluarën. Pasi dëgjoi ...
Read more Comments Off on Aleksandar Vuçiq: Kosova është tema e vetme, gjithçka tjetër rrëfime boshe

Çollaku: Serbia fajtore për sherrin që po ua bën me rrymë Kosovës dhe shteteve të BE-së

Kryesore Lajme
Të gjitha mediat relevante botërore kanë shkruar ditëve të fundit për një mosmarrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e energjisë e cila është negociuar në Bruksel e ...
Read more Comments Off on Çollaku: Serbia fajtore për sherrin që po ua bën me rrymë Kosovës dhe shteteve të BE-së

Daçiq thirrje BE-së dhe SHBA-ve: Bindeni Kosovën të themelojë AKS-në

Kryesore Lajme
Qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do ta pranojë marrëveshjen për themelimin e komunave serbe, e tillë siç është pasi ka shkelje kushtetuese. Ministri i Jashtëm serb, ...
Read more Comments Off on Daçiq thirrje BE-së dhe SHBA-ve: Bindeni Kosovën të themelojë AKS-në

Dyfytyrësia e Vuçiqit, Serbia do heqë dorë nga mitet për Kosovën, asnjë përpjekje deri tani!

Kryesore Lajme Rajon
Vuçiq nga njëra anë thotë se Serbia duhet të heqë dorë nga mitet, por nga ana tjetër nuk ka asnjë përpjekje për të folur pozitivisht me Kosovën. Për ...
Read more Comments Off on Dyfytyrësia e Vuçiqit, Serbia do heqë dorë nga mitet për Kosovën, asnjë përpjekje deri tani!

Tahiri: Serbia do e njoh Kosovën, e ka kusht nga BE-ja (Video)

Kryesore Lajme
Shteti i Serbisë e ka kusht nga Bashkimi Evropian, njohjen e shtetit të Kosovës. E kjo gjë pritet të ndodhë më së largu deri në vitin 2019. Kështu ...
Read more Comments Off on Tahiri: Serbia do e njoh Kosovën, e ka kusht nga BE-ja (Video)