October 18, 2018
Kosova

Kosova

‘Kosova t’i kushtojë vëmendje mbrojtjes së sinjalizuesve’

Kryesore Lajme
Në raportin e sivjetëm të progresit për Kosovën nga Bashkimi Evropian kërkohet vëmendje e veçantë për sinjalizuesit që raportojnë parregullsi nga institucionet publike apo private. Në tre vende ...
Read more Comments Off on ‘Kosova t’i kushtojë vëmendje mbrojtjes së sinjalizuesve’

Ministri serb përmend mundësinë e anëtarësimit të Kosovës në OKB

Kryesore Lajme
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, nuk e përjashton mundësinë që Serbia të pajtohet me anëtarësimin e Kosovës në OKB. Shefi i diplomacisë serbe, në një intervistë për ...
Read more Comments Off on Ministri serb përmend mundësinë e anëtarësimit të Kosovës në OKB

Serbia lobon kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Kryesore Lajme
Serbia kërkon që personat, të cilët janë vënë në ndjekje ndërkombëtare nga autoritetet serbe, të kthehen në sistemin e Interpolit. Ajo gjithashtu kërkon nga vendet anëtare të Interpolit ...
Read more Comments Off on Serbia lobon kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Daçiq: Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Kryesore Lajme
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se nuk do të ketë ndryshim të marrëveshjes për Asociacionin. Gjatë një interviste për ‘Blic’, Daçiq ka theksuar se Serbia ...
Read more Comments Off on Daçiq: Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Aleksandar Vuçiq: Kosova është tema e vetme, gjithçka tjetër rrëfime boshe

Lajme
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se kur ta prezantojë Platformën për Kosovën, do të përpiqet të bazohet në të ardhmen e jo në të kaluarën. Pasi dëgjoi ...
Read more Comments Off on Aleksandar Vuçiq: Kosova është tema e vetme, gjithçka tjetër rrëfime boshe

Avokatët kosovarë të akredituar nga Specialja thonë se aktakuzat e para mund të nisin shumë shpejt (Video)

Kryesore Lajme
Dhomat e Specializuara të Kosovës, ditë më parë publikuan listat e mbrojtësve për përfaqësimin e të dyshuarave, të akuzuarve dhe viktimave, ose të cilitdo personi tjetër që gëzon ...
Read more Comments Off on Avokatët kosovarë të akredituar nga Specialja thonë se aktakuzat e para mund të nisin shumë shpejt (Video)

Çollaku: Serbia fajtore për sherrin që po ua bën me rrymë Kosovës dhe shteteve të BE-së

Kryesore Lajme
Të gjitha mediat relevante botërore kanë shkruar ditëve të fundit për një mosmarrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e energjisë e cila është negociuar në Bruksel e ...
Read more Comments Off on Çollaku: Serbia fajtore për sherrin që po ua bën me rrymë Kosovës dhe shteteve të BE-së

Jahjaga në Angli, shpreh shqetësimet që OKB nuk pranon se në Kosovë ka pasur krime

Kryesore Lajme
Gjatë vizitës së saj në Angli, e ftuar nga Oxford Union Society për të mbajtur fjalim për lidershipin e gruas, ish-Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga u ...
Read more Comments Off on Jahjaga në Angli, shpreh shqetësimet që OKB nuk pranon se në Kosovë ka pasur krime

Daçiq thirrje BE-së dhe SHBA-ve: Bindeni Kosovën të themelojë AKS-në

Kryesore Lajme
Qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do ta pranojë marrëveshjen për themelimin e komunave serbe, e tillë siç është pasi ka shkelje kushtetuese. Ministri i Jashtëm serb, ...
Read more Comments Off on Daçiq thirrje BE-së dhe SHBA-ve: Bindeni Kosovën të themelojë AKS-në

Dyfytyrësia e Vuçiqit, Serbia do heqë dorë nga mitet për Kosovën, asnjë përpjekje deri tani!

Kryesore Lajme Rajon
Vuçiq nga njëra anë thotë se Serbia duhet të heqë dorë nga mitet, por nga ana tjetër nuk ka asnjë përpjekje për të folur pozitivisht me Kosovën. Për ...
Read more Comments Off on Dyfytyrësia e Vuçiqit, Serbia do heqë dorë nga mitet për Kosovën, asnjë përpjekje deri tani!